Sık Sorulan Sorular

Bize Sorun

Sorun, Cevaplayalım

  _

  Sık Sorulan Sorular

  Merak Ettikleriniz

  S.S.S.

  Sık Sorulan Sorular

  Nargile içerken nelere dikkat edilmelidir?

  Tütünü kıvama gelmiş nargileden mutlaka belirli aralıklarla (bu en az 15-20 saniye olmalıdır) nefes çekilmelidir. Nefes alır gibi dumanı içinize çekmelisinizdir. Nefes çekme süresi 10 saniye sürmeli yavaşça olmalıdır. Sık aralıklarla çekmekten ya da fazla közden dolayı boğazınıza bir tıkanıklık veya yakıcılık geldiğinde nargilenin üzerinde ki közleri bir süre dinlendirmek gerekir çünkü lülenin içindeki tütün tutuşmuştur. İçimdeki maharet tütünü tutuşturmadan, belli bir kıvamda içmektedir.

  En iyi kömür hangisidir? Küp kömür zararlı mıdır?
  Kömür nargilenin tadını doğrudan etkileyen tütünden sonraki en önemli etkendir. Bu nedenle kömür iyi seçilmelidir. Bizim kömür konusunda önceliğimiz doğal kömürlerdir. Doğal kömürler ise pinar, meşe, marabu, prestij nargile kömürü olarak sıralanabilir.
  Küp kömür diğer kömürlere nazaran daha zararlıdır. Yapay olarak sıkma yöntemi ile şekil verilir.
  Lüle nasıl hazırlanmalıdır? Tütün kıyılmalı mıdır?
  Tütünü lüleye ağzına kadar doldurmamalıyız. Lüle üst bölümünde bir miktar boşluk bırakılmalı ve közlerin tütüne temas etmesi önlenmelidir. Eğer tütünleriniz közlerinize çok yakın olursa tütününüz yanarak nargilenizin kötü tat vermesine neden olabilir.
  Bir diğer konu olan tütünler kıyılmalı mı? sorusuna gelecek olursak aldığınız hazır tütünler genellikle ideal boyutlara sahiptir ve kıyılmasına gerek yoktur. Tütün yaprakları eğer çok büyük olursa hava deliklerini kapatır ve hava akışını önler. Çok küçük olursa da hava deliklerinden süzülür ve suya karışabilir. Ayrıca çok küçük kıyılması durumunda tütün çabucak yanabilir.
  Nargilenin bakımı nasıl olmalıdır?

  İçim bitince marpuç çıkarılmalı ve içindeki duman üflenerek boşaltılmalıdır. Şişenin içindeki su her içim sonrası değiştirilmelidir. Şişe fırçasıyla da iyice fırçalanmalıdır. Lülelerin içindeki yanmış tütün boşaltılmalı ve lüle yıkanıp, kurutulmalıdır. Marpucun her iki ucunun içleri uygun fırçalarla temizlenmelidir. İçim sonrası ser kısmının da iyice yıkanması gereklidir.

  Nargile tütünü bağımlılık yapar mı?

  Nargile içimi hem keyifli bir kültürdür hem de her yerde her zaman kullanılamaz. Mutlaka Nargile içilebilineceği bir mekana gitmek ya da sürekli bulunduğunuz yerde Nargile aletini bulundurmanız gerekir. Ama her tütün mamulü gibi belli bir bağımlılık yapması normaldir. Sigara gibi her an her yerde tüketilemediği için sınırlı bir zamanda ve oranda tüketilebilinir.